Мізантроп
Рейтинг: 0.0 з 5 (0 голос.)

Жанр: П’єса
Рік:
СКАЧАТИ
PDF

Своїм вдачею, переконаннями та вчинками Альцест не переставав дивувати близьких йому людей, і ось тепер навіть старого свого друга Філінта він відмовлявся вважати другом — за те, що той надто привітно розмовляв з людиною, ім’я якого міг потім лише з великими труднощами пригадати. З точки зору Альцеста, тим самим його колишній друг продемонстрував низький лицемірство, несумісне з справжнім душевним гідністю. У відповідь на заперечення Філінта, що, мовляв, живучи в суспільстві, людина невільна від необхідних мораллю і звичаєм пристойності, Альцест рішуче затаврував грішну мерзенність світської брехні і облуди. Ні, наполягав Альцест, завжди і за будь-яких обставин слід говорити людям правду в обличчя, ніколи не опускаючись до лестощів.

Вірність своїм переконанням Альцест не тільки вголос декларував, але і доводив на ділі. Так він, наприклад, навідріз відмовився улещівать суддю, від якого залежав результат важливою для нього тяжби, а в будинок своєї коханої Селіма, де його і застав Філінт, Альцест прийшов саме з тим, щоб натхненними любов’ю безсторонніми промовами очистити її душу від накипу гріха — властивих духу часу легковажності, кокетування і звички позлословити; і нехай такі промови будуть неприємні Селімене ...

Розмова друзів був перерваний молодою людиною на ім’я Оронт. Він теж, як і Альцест, мав ніжні почуття до чарівної кокетці і тепер бажав представити на суд Альцеста з Філінтом новий присвячений їй сонет. Вислухавши твір, Філінт нагородив його витонченими, ні до чого не зобов’язують похвалами, ніж надзвичайно потрафив авторові. Альцест ж говорив щиро, тобто в пух і прах розніс плід поетичного натхнення Оронта, і щирістю своєю, як і слід було очікувати, нажив собі смертельного ворога.

Селіма не звикла до того, щоб поклонник — а в неї їх було чимало — домагалися побачення лише для того, щоб бурчати і лаятися. А саме так повівся Альцест. Найбільш гаряче викривав він легковажність Селіма, то, що в тій чи іншій мірі вона дарує прихильністю всіх кучерявих навколо неї кавалерів. Дівчина заперечувала, що не в її силах перестати залучати прихильників — вона й так для цього нічого не робить, все відбувається само собою. З іншого боку, не гнати ж їх усіх з порога, тим більше що приймати знаки уваги приємно, а інший раз — коли вони виходять від людей, що мають вагу і вплив — і корисно. Тільки Альцест, говорила Селіма, любимо нею по-справжньому, і для нього набагато краще, що вона одно привітна з усіма іншими, а не виділяє з їх числа когось одного і не дає цим підстав для ревнощів. Але й такий аргумент не переконав Альцеста у перевагах невинної легковажності.

Коли Селімене доповіли про двох візитера — придворних чепуруна маркізі Акасте і маркізі Клітандре, — Альцест стало гидко і він пішов, ймовірніше, подолавши себе, залишився. Бесіда Селіма з маркізами розвивалася рівно так, як того очікував Альцест — господиня і гості зі смаком перемивали кісточки світським знайомим, причому в кожному знаходили що-небудь гідне осміяння: один дурний, інший хвалькуватий і гонористий, з третім ніхто не став би підтримувати знайомства, якби не рідкісні таланти його кухаря.

Гострий язичок Селіма заслужив бурхливі похвали маркізів, і це переповнило чашу терпіння Альцеста, до того часу не розкривати рота Він від душі затаврував і зневагу співрозмовників, і шкідливу лестощі, за допомогою якої прихильники потурали слабкостям дівчини.

Альцест вирішив було не залишати Селімену наодинці з Акастом і Клітандром, але виконати цей намір йому завадив жандарм, що з’явився з приписом негайно доставити Альцеста в управління. Філінт умовив його підкоритися — він вважав, що вся справа у сварці між Альцест і Оронт через сонета. Напевно, у жандармському управлінні задумали їх примирити.

Блискучі придворні кавалери Акаст і Клітандр звикли до легких успіхів у сердечних справах. Серед шанувальників Селіма вони рішуче не знаходили нікого, хто міг би скласти їм хоч якусь конкуренцію, і тому уклали між собою така угода: хто з двох представить більш вагомий доказ прихильності красуні, за тим і залишиться поле бою; інший не стане йому заважати .

Тим часом з візитом до Селімене заявилася Арсиноя, що вважалася, в принципі, її подругою. Селіма була переконана, що скромність і доброчесність Арсиноя проповідувала лише мимоволі — остільки, оскільки власні її жалюгідні принади не могли нікого спонукати на порушення кордонів цих самих скромності і чесноти. Втім, зустріла гостю Селіма цілком люб’язно.

Арсиноя не встигла увійти, як тут же — пославшись на те, що говорити про це велить їй борг дружби — завела мову про чутці, навколишнього ім’я Селіма. Сама вона, ну зрозуміло, ні секунди не вірила дозвільних домислів, але тим не менш наполегливо радила Селімене змінити звички, дають таким грунт. У відповідь Селімов — якщо подруги неодмінно повинні говорити в очі будь-яку правду — повідомила Арсиної, що базікають про неї саму : побожна в церкві, Арсиноя б’є слуг і не платить їм грошей; прагне завісити наготу на полотні, але норовить, представився б випадок, поманити своєю. І порада для Арсіної у Селіма був готовий: стежити спочатку за собою, а вже потім за ближніми. Слово за слово, суперечка подруг вже майже переріс у сварку, коли, як не можна більш до речі, повернувся Альцест.

Селіма віддалилася, залишивши Альцеста наодинці з Арсиноей, давно вже таємно небайдужої до нього. Бажаючи бути приємною співрозмовнику, Арсиноя заговорила про те, як легко Альцест розташовує до себе людей; користуючись цим щасливим даром, вважала вона, він міг би досягти успіху при дворі. Вкрай незадоволений, Альцест відповідав, що придворна кар’єра хороша для кого завгодно, але тільки не для нього — людини з бунтівної душею, сміливого і живить відраза до лицемірства і удавання.

Арсиноя спішно змінила тему і почала паплюжити в очах Альцеста Селімену, нібито підло змінює йому, але той не хотів вірити голослівним звинуваченням. Тоді Арсиноя пообіцяла, що Альцест незабаром отримає вірний доказ підступності коханої.

У чому Арсиноя дійсно була права, це в тому, що Альцест, незважаючи на свої дивацтва, володів даром розташовувати до себе людей. Так, глибоку душевну схильність до нього живила кузина Селіма, Еліанта, яку в Альцесті підкупляло рідкісне в інших прямодушність і благородне геройство. Вона навіть зізналася Філінту, що з радістю стала б жінкою Альцеста, коли б той не був палко закоханий в іншу.

Філінт між тим щиро дивувався, як його друг міг запалився почуттям до вертихвістка Селімене і не віддати перевагу їй зразок усіляких достоїнств — Еліанту. Союз Альцеста з Еліантой порадував би Філінта, але якщо б Альцест все ж поєднався шлюбом з Селіменой, він сам з величезним задоволенням запропонував би Еліанте своє серце і руку.

Визнання в любові не дав довершити Філінту Альцест, що увірвався в кімнату, весь палаючи гнівом і обуренням. Йому щойно потрапило до рук листа Селіма, повністю викривали її невірність і підступність. Адресовано лист був, за словами передав його Альцест особи, ріфмоплету Оронт, з яким він тільки-но встиг примиритися за посередництва влади. Альцест вирішив назавжди порвати з Селіменой, а до того ж ще й досить несподіваним чином помститися їй — взяти в дружини Еліанту. Нехай підступна бачить, якого щастя позбавила себе!

Еліанта радила Альцест спробувати примиритися з коханою, але той, побачивши Селімену, обрушив на неї град гірких докорів і образливих звинувачень. Селіма не вважала лист негожим, оскільки, за її словами, адресатом була жінка, але коли дівчині набридло завіряти Альцеста у своїй любові і чути у відповідь тільки грубості, вона оголосила, що, якщо йому так завгодно, писала вона й справді до Оронт, зачарований її своїми незліченними достоїнствами.

Бурхливому поясненню поклало кінець поява переляканого слуги Альцеста, Дюбуа. Раз у раз збиваючись від хвилювання, Дюбуа розповів, що суддя — той самий, якого його господар не захотів улещівать, покладаючись на непідкупність правосуддя, — виніс вкрай несприятливий рішення у позові Альцеста, і тому тепер їм обом, щоб уникнути великих неприємностей, треба як якомога швидше покинути місто.

Як не умовляв його Філінт, Альцест навідріз відмовився подавати скаргу і оскаржувати завідомо несправедливий вирок, який, на його погляд, тільки зайвий раз підтвердив, що в суспільстві безроздільно панують безчестя, брехня і розпусту.

Від свого товариства віддалиться, а за свої обманом відібрані гроші отримає незаперечне право на всіх кутах кричати про злий неправді, правлячої на землі.

Тепер у Альцеста залишалося лише одну справу: почекати Селімену, щоб повідомити про швидку зміну у своїй долі; якщо дівчина по-справжньому його любить, вона погодиться розділити її з ним, якщо ж ні — скатертиною дорога.

Але остаточного рішення вимагав у Селіма не один Альцест — цим же дошкуляв її Оронт. У душі вона вже зробила вибір, проте їй не сприймав публічні визнання, звичайно чреваті гучними образами. Положення дівчата ще більше посилювали Акаст з Клітандром, які також бажали отримати від неї деякі роз’яснення. У них в руках був лист Селіма до Арсиної — листом, як раніше Альцеста, забезпечила маркізів сама ревнива адресатки, — містило дотепні і дуже злі портрети шукачів її серця.

За прочитанням вголос цього листа послідувала галаслива сцена, після якої Акаст, Клітандр, Оронт і Арсиноя, скривджені і уражені, спішно розкланялися. Що залишився Альцест в останній раз звернув на Селімену все своє красномовство, закликаючи разом з ним відправитися куди-небудь у глухомань, геть від пороків світла. Але така самовідданість була не під силу юному створінню, розпещеному загальним поклонінням — самотність адже так страшно у двадцять років.

Побажавши Філінту з Еліантой великого щастя і любові, Альцест розпрощався з ними, бо йому тепер належало йти шукати світом куточок, де ніщо не заважало б людині бути завжди до кінця чесним.

avatar

Популярне

«Міщанин-шляхтич»Мольєр Жан-Батіст

«Казка про двох пальців»Андієвська Емма

«Вітька + Галя, або Повість про перше кохання»Чемерис Валентин

«До Танаськи по молоко»Гуцало Євген

«19 жовтня»Пушкін Алєксандр

«Сіроманець»Вінграновський Микола

«Дрімають села...»Франко Іван

««Коли настав чудовий май...»»Гейне Генріх

«Діамантовий берег»Сенченко Іван

«Альпійська балада»Биков Васіль

up